French press

Jak french press funguje a proč je z něj káva tak dobrá?

Toto zařízení je postaveno na poměrně jednoduchém principu louhování a následné filtrace rozemleté kávy. I přes poměrně primitivní funkcionalitu je káva z french pressu opravdu lahodná a říká se, že některé druhy káv opravdu rozvinou své chutě právě a pouze ve french pressu. Proč? Pokud připravujeme kávu filtrováním přes filtrační papír třeba v překapávači Hario V60, zachytí se v něm kávové oleje a káva tak ztrácí chuťovou kvalitu. V moka konvičce zase díky varu, který vodu přes kávu „prožene“ dojde k jemímu „spaření“, které opět negativně ovlivní chuť. French press žádný z těchto neduhů nemá – káva se volně prohání v konvičce, luhuje se a vytváří plnou a krémovitou chuť. Na druhou stranu v šálku někdy končí i kousky rozemletých zrnek, které filtr nezachytil.

Předtím, než si french press pořídíte, položte si několik otázek: 

Pro kolik lidí kávu pravidelně chystáte? Nejčastěji se káva z french pressu servíruje do šálků o objemu 100-150 ml. Pokud jste dva, vystačí vám french press na 3 šálky (0.35 l). Pokud je vás více, nebo vypijete kávy hodně, zvolte french press na 8 šálků (1 l).

Chystáte se french press přepravovat? Pokud s vámi konvička bude cestovat, rozhodně zvolte nerez místo skla (byť tvrzeného). Konvička z nerezu toho vydrží opravdu hodně. Na druhou stranu, přes tu skleněnou máte možnost přípravu kávy lépe kontrolovat.

Na jak dlouho french press kupujete? Tato otázka se může zdát zvláštní, ale ve skutečnosti je ryze praktická. Na french pressu toho sice není moc co zničit, nicméně jednou za pár let je potřeba vyměnit sítko pístu, které se opotřebovává. Pokud koupíte levný french press v supermarketu, většinou nejsou k dispozici náhradní díly a konvičku tak po poměrně krátké době můžete vyhodit. Pro značkové french pressy náhradní díly seženete většinou bez problému.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz